Button

Welcome to

JOIN MAPPERLEY CC

ANDCC 25 TT - 18/09/2016

​ANDCC 25 (Promoted by Mapperley CC) - Lighthouse Trophy

This well establised annual competition is a team event with the lowest total cumulative time for the fastest five riders from each of Nottinghamshire's cycling clubs.

There is also the coveted Mick Oldnall Trophy for the fastest individual ANDCC rider, in memory of a local racing cyclist who rode for Nottingham Arrow Cycle Club.

You do ride as individuals and are set off at 1 minute intervals. No riding together or dragughting. 

The number of riders per club is NOT restricted. So it's often worthwhile having back up riders in case of mechanical problems or just team mates wanting to have a go. 

The winners are officially awarded with the impressive Lighthose trophy named after the old Lighthouse Cafe that once served local cyclists in Gunthorpe. The winners also earn the bragging rights of unofficial County Champions. 
Mapperley are looking to make it 5 in a row.

Course details are here, its what you would call a sporting course.
http://www.mapmyride.com/gb/bingham-eng/a25-2-route-872811

This is an open time trial which means anyone can enter as long as you are part of a CTT registered club. You do not have to have a team of 5 to enter.

You can enter by 2 methods, via the Internet or by Post.

Internet entry can be found here and will cost £10, but its very quick and easy.
https://www.cyclingtimetrials.org.uk/race-details/12655

Or
By Post
Which means you need to fill out an entry form and post it along with Payment (£9.00) to the organiser Shaun Eden.

12 Toft Close
Cotgrave
Nottingham
NG12 3QU

Cheques should be made payable to Mapperley CC

Entry form can be downloaded here

Click me for entry form

All Entries need to be submitted by Midnight on the 6th September, 2016. No exceptions.

Startsheet 2016

ANDCC 25mile Time Trial: Sunday 18th Sept 2016
HQ: Barnstone Village Hall (open from 8am)
Parking: Weighbridge Car Park: Works Lane


Download Startsheet here

Number Start Name Club M/F V/S

2 9.02 Daniel Gee Ashfield RC Male Veteran
3 9.03 Michael Cooke Nottingham Clarion CC Male Senior
4 9.04 Robert Owen Coalville Whs Male Veteran
5 9.05 Matthew Fostun Langdale Lightweights R T Male Senior
6 9.06 Geoff Platts Team Bottrill Male Veteran
7 9.07 Martin Hedley Witham Wheelers Male Veteran
8 9.08 Laura Owen Team Bottrill Female Veteran
9 9.09 Jez Willows Velo Club Flintham Male Veteran
10 9.10 Nick Rogers Team Swift Male Senior
11 9.11 Philip Hurst Nottingham Clarion CC Male Veteran
12 9.12 James Fuller Mapperley CC Male Veteran
13 9.13 Adam Bishop Lea Valley CC Male Veteran
14 9.14 Paul Ward Sherwood CC Male Veteran
15 9.15 Russell Jelly Team Bottrill Male Senior
16 9.16 Chris Draper Sherwood CC Male Veteran
17 9.17 james storr Newark Castle C C Male Veteran
18 9.18 Simon Mccarthy Langdale Lightweights R T Male Veteran
19 9.19 Brett Masterson Vale of Belvoir C C Male Senior
20 9.20 Nick Cave Lutterworth Cycle Centre RacingM Teaalem Veteran
21 9.21 James Westwood Witham Wheelers Male Veteran
22 9.22 Julian Younger Mapperley CC Male Veteran
23 9.23 kevin humphreys Sherwood CC Male Veteran
24 9.24 Matthew Byrne Vale of Belvoir C C Male Veteran
25 9.25 COLIN PARKINSON South Western Road Club/EvansM Caycleles Veteran
26 9.26 Andy Whitehead Rockingham Cycling Club Male Veteran
27 9.27 Mike Hankin Sherwood CC Male Veteran
28 9.28 graham darcy Ashfield RC Male Veteran
29 9.29 Francis Grafton Nottingham Clarion CC Male Veteran
30 9.30 Charles McCulloch DRAG2ZERO Male Veteran
31 9.31 Jason Swann Mapperley CC Male Veteran
32 9.32 Giles White Sherwood CC Male Veteran
33 9.33 Jan Punter Nottingham Clarion CC Male Veteran
34 9.34 Louise George Witham Wheelers Female Veteran
35 9.35 trevor mayne Birdwell Wheelers Male Veteran
36 9.36 Jim Boyle Sleaford Wheelers CC Male Veteran
37 9.37 Dan Lidgett Ashfield RC Male Senior
38 9.38 Stephen Walsh Sherwood CC Male Veteran
39 9.39 Peter Fostun Langdale Lightweights R T Male Senior
40 9.40 Ian Guilor Mapperley CC Male Veteran
41 9.41 David Mead Hinckley Cycle Racing Club Male Veteran
42 9.42 Chris Henderson Nottingham Clarion CC Male Veteran
43 9.43 Anthony Hardenberg Witham Wheelers Male Veteran
44 9.44 Llew Hancock Sherwood CC Male Senior
45 9.45 Shaun Eden Mapperley CC Male Senior
46 9.46 Robert Gibbons Hinckley Cycle Racing Club Male Veteran
47 9.47 Simon Cooper Nottingham Clarion CC Male Veteran
48 9.48 Michael Hutchings Harrogate Nova CC Male Veteran
49 9.49 Julian Pearson Langdale Lightweights R T Male Senior
50 9.50 Matt Sinclair Lutterworth Cycle Centre RacingM Teaalem Senior
51 9.51 Julian Ramsbottom Pedal Pushers Male Veteran
52 9.52 Paul Arnold Mapperley CC Male Veteran
53 9.53 Sam Smith Langdale Lightweights R T Male Senior
54 9.54 Paul Stubbs Nottingham Clarion CC Male Veteran
55 9.55 Scott Walker Team Bottrill Male Senior
56 9.56 STEPHEN HOWGILL Leicestershire RC Male Veteran
57 9.57 Stephen Robinson North Notts Olympic CC Male Veteran
58 9.58 Brian Wills Ambleside Velo Male Veteran
59 9.59 antony bee Wigmore CC Male Veteran
60 10.00 Ryan Perry Langdale Lightweights R T Male Senior
61 10.01 Andrew Tomkins Lutterworth Cycle Centre RacingM Teaalem Veteran
62 10.02 Stephen Adams Langdale Lightweights R T Male Senior
63 10.03 Andy Fretwell Mapperley CC Male Veteran
64 10.04 KARL GREGG Velo Club Long Eaton Male Veteran
65 10.05 Neal Parkin North Notts Olympic CC Male Senior
66 10.06 Mark McCartney Nottingham Clarion CC Male Veteran
67 10.07 Daniel Boultby Langdale Lightweights R T Male Senior
68 10.08 Jessica Beyer-Lyons Nottingham Clarion CC Female Veteran
69 10.09 Alan Cooke Peak Road Club Male Veteran
70 10.10 matthew bottrill Team Bottrill Male Senior

Prizes
Fastest ANDCC Team (£50)
Fastest ANDCC Male (£30)
Fastest ANDCC Female (£30)
Fastest Vet (£30)
Fastest Male (£30)
2nd Male (£20)
3rd Male (£10)
Fastest Female (£30)
2nd female (£20)
3rd female (£10)